Ahhoz, hogy a garázskapud a lehető leghosszabb ideig kiszolgáljon, szükség van a rendszeres karbantartásra. Ez nem jelent nagy elfoglaltságot, évente egyszer-kétszer érdemes azonban rászánni egy rövid időt a kapu átvizsgálására és karbantartására, mert ezzel éveket nyerhetünk a kapu élettartama szempontjából.
A garázskapu súlya a méretétől és a szerkezetétől függően több száz kiló is lehet. Ezt a tömeget kell minden nap többször, több irányba is mozgatnia a motornak, a bordásszíjnak illetve a drótköteleknek, ezt a súlyt kell kiegyensúlyoznia a rugóknak. Minden nap.
Emellett a garázskapunak a külső felülete folyamatosan ki van téve az időjárás viszontagságainak, az esőnek, a pornak, a szélnek és a napnak.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy a lehető leggondosabban bánjunk a kapuval?
1. Figyelj oda
Amikor nyitjuk vagy csukjuk a garázskaput, időnként figyeld meg a kapu működését. Lassult a mozgása? Normális hangja van? Egyenletesen mozog? Kis odafigyeléssel könnyedén megelőzhetőek azok a „kapubetegségek”, amik később sokba kerülhetnek, ha eszkalálódik a probléma.
2. Fotocellák
A legtöbb esetben, amikor a kapu nem nyit vagy nem csukódik be, gyanakodhatsz arra, hogy a fotocella szennyezett, és a két fotocella „nem látja” egymást. Kertkapuknál előfordulhat az is, hogy egy pók költözik a fotocella búrája alá, és az akadályozza az infrasugár láthatóságát. Időnként portalanítsd a fotocellákat!
3. Zsanérok, forgó, mozgó alkatrészek
Kend be időnként a görgőket, zsanérokat és egyéb forgó alkatrészeket kevés gépzsírral, vagy fújd le VD40-nel, más olajozó spray-vel! A kapu ettől sokkal könnyedebben és csendesebben fog mozogni.
4. Drótkötelek ellenőrzése
A drótkötél szálai idővel elkopnak, elfáradnak. Érdemes átnézni a drótkötelek épségét, nehogy egy drótkötél szakadásból bármilyen baleset legyen.
5. Kábelek átvizsgálása
Főleg kertkapu mozgatóknál fordul elő, hogy a kapu mozgása során eltörik a kábel szigetelése, vagy például a kutya elrágja a szigetelést vagy a kábelt. Erre is érdemes figyelmet fordítani, mert ilyen esetben az eső befolyhat a vezetékhez, ami rövidzárlatot okozhat.
6. Gyakorlatozz!
Időnként próbáld ki, hogy kézzel tudod-e a kaput mozgatni. Ez nagyon hasznos lehet egy hirtelen meghibásodás vagy áramszünet esetén, hiszen ha benne van a rutin a kezedben, akkor nem éles helyzetben kell azon gondolkoznod, hogy melyik pöcköt is kell meghúzni, melyik gombot is kell megnyomni, hová is tetted a kulcsot.
7. A szépség nem minden, de fontos
A kapu felületét időnként tisztítsd le mosószeres vízzel, esetleg kezelheted viasszal.
A Hörmann kínálatában elérhető egy hatékony tisztítószer csomag kifejezetten kapuk ápolására, ami a mosószer mellett speciális szivacsokat és politúrt is tartalmaz, hogy valóban látványos legyen a végeredmény.
Mindenképpen kérd szakember segítségét az alábbiakhoz:
– Rugók utánfeszítése
Idővel a rugók a kapu súlya miatt megnyúlnak, és nem képesek megfelelően ellensúlyozni a kaput. Ilyenkor jobban meg kell feszíteni a rugókat, ám ezt a műveletet jobb, ha a szakszerviz végzi el.
– Motorproblémák
Bármilyen motorral kapcsolatos problémát kizárólag szakszerviz javítson, a motor burkolatát megbontani önállóan nem célszerű, garanciaidőn belül pedig a garancia elvesztését vonja maga után.