Mint minden szakmának, a kaputechnikának is megvannak a maga szakkifejezései, amit a kapus cégek előszeretettel használnak is.
Nehéz helyzetben van viszont az, aki egyszerűen csak szeretne az otthonába egy garázs- vagy kertkaput magának, de nem érdeklik különösebben a műszaki dolgok, nem is feltétlenül érti ezeket a szakszavakat. A honlapok, webáruházak leírásai tele vannak olyan szavakkal, kifejezésekkel, amik nemhogy nem segítik a tájékozódást, de el is tudják bizonytalanítani az embert.
Valahogyan mégis el kell indulni az úton, hogy tudjon választani a kínálatból, vagy egyáltalán fel tudjon tenni kérdéseket a kivitelezőnek. Ebben próbálunk meg segítséget nyújtani, amikor tényleg laikus oldalról is érthető módon igyekszünk megmagyarázni az egyes szakkifejezéseket, és összefoglaljuk, hogy mikre érdemes odafigyelni egy garázs- vagy kertkapu vásárláskor az ötlet felmerülésétől a szerződéskötésig.
Alapfogalmak a garázskapuk körében:
Szekcionált kapu
Ez egy olyan garázskapu típus, ahol a garázskapu lapja több vízszintes elemből, szelvényből áll, amik egymáson el tudnak fordulni, és ezért úgy nyílik a garázskapu, hogy felül lényegében „bekanyarodik” a garázs mennyezete alá. Azért jó ez a típusú garázskapu, mert kevesebb helyet foglal el mozgás közben, pl. az utcára nem billen ki a kapu lapja nagy ívben. Ez így nagyobb fokú biztonságot is ad, mert így a nyíló vagy csukódó kapu a járókelőkre nem jelent veszélyt.
Billenő kapu
A billenő garázskapu esetében a kapu lapja egy sík, merev elemből áll, ami mozgás közben nem kanyarodik be, hanem egyben mozog. A billenő kapu igényli a legnagyobb helyet mozgás közben, ezt mindenképpen figyelembe kell venni.
Redőnykapu
A redőnykapu úgy működik, mint egy hagyományos redőny, vagyis a garázskapu vékony lemezekből áll, amik felül egy tokban feltekerednek egymásra. Előnye, hogy az összes típus közül talán ennek van a legkisebb helyigénye, és nincs szükség a garázs mennyezetére rögzített sínre sem.
Oldalra futó kapu
Az oldalra futó kapu olyan, mint a szekcionált kapu azzal a különbséggel, hogy itt az elemek vagy szelvények függőlegesek, a kapu vízszintesen nyílik, és ez elemek jobb vagy bal oldalra kanyarodnak be nyitáskor. Előnye, hogy nincs szükség a mennyezetre rögzített kapu mozgató sínre, így alacsonyabb garázsok esetében is beépíthető.
Motor/meghajtás
A garázskapuk esetében a motor (ez adja a kapu mechanikus mozgatásához szükséges meghajtást, mint az autó motorja az autónak) és a vezérlés (ez szolgáltatja lényegében a programot, a logikát a működéshez) egy szerkezeti egységben van, ezt hívjuk meghajtásnak. Amennyiben egy áramszünet keletkezik vagy bármi más ok miatt a meghajtás nem működik, a garázskapuk kézzel is mozgathatóak.
Alapfogalmak a kertkapuk körében:
Egyszárnyú kertkapu
A kapu egyetlen elemből (kapuszárnyból) áll. Valamelyik oldalon helyezkedik el egy darab meghajtás, a kapu pedig a másik oldalon nyílik befelé vagy kifelé.
Kétszárnyú kertkapu
A kapu két elemből (kapuszárnyból) áll, amik lehetnek egyforma vagy különböző szélességűek is. A kapu mindkét oldalán található egy-egy motoregység, amik mozgatják a kapuszárnyakat. A két kapuszárny befelé vagy kifelé, két oldalra nyílik.
Tolókapu
A tolókapu nem kifelé vagy befelé nyílik, hanem a kerítéssel párhuzamosan mozog, a kerítés mögé fut be nyíláskor. A tolókapu egy talajra rögzített illetve talajba süllyesztett sínen gördül végig.
Úszókapu
Az úszókapu egyfajta tolókapu, de ebben az esetben a kapunyílásban nincs lerakott sín, hanem úgy látszik, hogy a kapu (úszik a levegőben). Ilyenkor a kerítés mögött van kiépítve a sínrendszer, és maga a kapu kb. 20-30%-kal hosszabb, hogy a kapuszárny terhét ellensúlyozni tudja.
Vezérlés
A kertkapuk esetében általában külön van a vezérlés (a kapu mozgatásához szükséges programot, logikát tartalmazza), és külön van a motor. A vezérlés rendszerint a kerítéselembe vagy arra van építve, a motor pedig a kaput mozgató elemekben található.
Egyéb alapfogalmak:
Fix kódos távirányító
A távirányítók úgy működnek, hogy egy speciális kódot küldenek a vezérlés felé, a vezérlés fogadja ezt a kódot, beazonosítja a távirányítót, ha egyezik az ő kódjával, elvégzi a kívánt műveletet.
A fix kódos távirányítók mindig ugyanazt a kódot küldik el a vezérlésnek. Mivel a kód 8 elemből áll, és minden elem bináris (két lehetőséget tartalmaz), összesen 256 kódlehetőség létezik, ezért igen kicsi az esélye, hogy az Ön kapuját idegen kinyissa az ő távirányítójával.
Fix kódos távirányító egy-két esettől eltekintve csak fix kódos távirányítóval helyettesíthető. A régi fix kódos távirányítóról az új fix kódos távirányító betanítható teljesen függetlenül a vezérléstől (nem kell kimenni a helyszínre a vezérléshez az új távirányító feltanításakor).
Ugrókódos távirányító
Az ugrókódos távirányító minden alkalommal eltérő kódot küld a vezérlésnek (ennek a kódnak van egy fix és egy változó része). Ez még egy fokkal nagyobb biztonságot jelent a fix kódos távirányítókkal szemben, hiszen szinte lehetetlen, hogy bárki idegen egy másik távirányítóval kinyissa az Ön kapuját. Az ugrókódos távirányító egy-két esettől eltekintve csak ugrókódos távirányítóval pótolható. Ha új távirányítót szeretne feltanítani, akkor ott kell lenni a helyszínen a vezérlésnél, a távirányító ugyanis ebben az esetben nem a régi távirányítóról tanul, hanem a vezérléstől.