Egy kertkapu mozgató rendszer minimálisan egy meghajtásból áll, kiegészítve egy távirányítóval. Ezen felül szinte minden kapumozgatóhoz vásárolhatunk kiegészítő elemeket, amikről azt gondolhatná az ember, hogy feleslegesek, de adott esetben igen jó szolgálatot tudnak tenni, akár a biztonság akár a kényelem szempontjából. Nézzük, milyen kiegészítőket szoktak leggyakrabban ajánlani, és ezekre miért lehet szükség.
Villogó
A villogó egy olyan kiegészítő eszköz, ami biztonsági célt szolgál. Amikor a kapu működésben van, akkor nappal is jól látható sárga villogással jelzi, hogy érdemes körültekintően mozogni a kapu közelében, mert bármikor áthajthat rajta egy jármű.
Villogó igazából abban az esetben nagyon hasznos, amikor a gyalogos- vagy egyéb forgalom közvetlenül a kapu előtt bonyolódik, és jelentősége van annak, hogy a közlekedők már megfelelő távolságból észleljék a kockázatot, és figyelmesen haladjanak át a kapu előtt.
Infra/fotocella
Az infra/fotocella szintén biztonsági szempontból fontos. A fotocella a kapu belső vagy külső oldalán, párban szokott elhelyezkedni a kapu két oldalán. Az egyik fotocella egy infra sugarat bocsát ki, amit a másik fotocella lát. Ez egyben azt is jelenti, hogy a két fotocella között nincs fizikai akadály, vagyis üres a terep. Amennyiben a vevő a kapu csukódása során nem látja az infra sugarat, akkor feltételezhetően valami fizikai akadály van a két fotocella között, vagyis ember, állat vagy jármű halad át az éppen csukódó kapun, ami nyilvánvalóan veszélyes. Ezért ilyen esetben a fotocella jelzést küld a vezérlésnek, ami azonnal megállítja a kapu csukódását, és általában elindítja ellenkező irányba a kaput.
Ez nem csak befelé vagy kifelé nyíló szárnyas kapunál használt eszköz, hanem a kerítéssel párhuzamosan eltolódó úszó- vagy tolókapunál is, illetve a lefelé csukódó garázskapunál is.
Kiegészítő távirányító(k)
A kapu szettekben egy vagy két távirányító található. Érdemes végiggondolni, hogy összesen hány távirányítóra lehet szükség. Hányan vannak a családban? Ki az, aki rendszeresen használja a kaput? Kell-e esetleg egy távirányító külön a lakásba vagy házba arra az esetre, ha vendégek jönnek (hiszen a saját távirányítójukat legtöbben a kocsiban tartják folyamatosan).
GSM modul
A GSM modul egy kiegészítő kényelmi funkciót ad a kapumozgatóhoz. A GSM modult a vezérlésbe építik be, segítségével a kapu telefonról, döntés szerint telefonhívással vagy applikáció segítségével irányítható.
Amennyiben a telefonhívásos megoldást választjuk, a vezérlésbe egy SIM kártyával ellátott egység kerül, amelybe felvehetjük azokat a telefonszámokat, amikről az egység fogadhat hívásokat. Ha ilyen számról érkezik hívása, akkor megkezdi a kapu nyitását vagy csukását. Ezt olyan esetekben érdemes használni, amikor egy telephelyen például egy kapu egy nap egyszer nyílik, egyszer csukódik, hiszen ha a kaput nyitás után azonnal vissza is csukjuk naponta többször, akkor azért a folyamatos hívogatás nem kényelmes.
További hátránya a hívásos rendszernek, hogy kevésbé biztonságos (a hívást távolról, véletlenül is el tudjuk indítani, akár a zsebünk felhívhatja a kaput anélkül, hogy tudnánk róla, illetve ebben a rendszerben nincs visszajelzés arról, hogy a kapu kapott-e jelt, illetve nyitva vagy csukva van-e).
A wifis, applikációs verzió hasonlóan működik, csak nincs szükség SIM kártyára, a kapu az applikációból irányítható. Előnye, hogy rendszeres használat esetén is kényelmes megoldás, illetve a felhasználó kap visszajelzést arról, hogy a kapu nyitva vagy csukva van-e, illetve kapott-e impulzust.
Fali távkapcsoló
A fali távkapcsoló, vagy falra szerelhető belső nyomógomb mindenképpen hasznos kényelmi kiegészítő abban az esetben, ha hajlamos az ember elfelejteni, hová tette utoljára a távirányítót. A fali távkapcsolóval ugyanúgy nyitható-csukható a kapu, mint a távirányítóval, de nagy előnye, hogy mindig ott van a falon, ahova felszereltük. A fali távkapcsoló beltéri használatra ajánlott (házon belülről nyitni a családtagoknak, vendégeknek a kert- vagy garázskaput), hiszen így nem tudnak idegenek hozzáférni, és a kaput működtetni.
Fali kódkapcsoló
A fali kódkapcsoló nagyon hasonlít az előzőekben leírt fali távkapcsolóhoz, viszont számkódos, ami azt jelenti, hogy a kaput egy számkód beütésével lehet mozgásba hozni. Akár kinti használatra is megfelelő, hiszen még ha egy idegen hozzá is fér a kapcsolóhoz, a kód hiányában nem fogja tudni a garázs- vagy kertkaput kinyitni.
Abban az esetben is hasznos, amikor egy kaput többen nyitnak-csuknak, és nem szeretnénk mindenkinek külön távirányítót csináltatni. A kihelyezett fali kapcsolóhoz mindenki hozzáfér, és a kód ismeretében könnyen tudja működtetni a kaput.